środa, 24 stycznia 2018

Co nieco o Kole Roku

Magiczne życie zawsze oznaczało dla mnie pewien porządek. Wszystko ma swoje miejsce w świecie, każdy z nas pragnie wytchnienia od chaosu dnia codziennego i nieprzewidywanych wydarzeń, które wywracają nasze plany do góry nogami. Porządek roku wraz ze zmieniającą się przyrodą jest dla mnie właśnie takim wytchnieniem.

Dorastałam w domu, w którym pory roku miały dużo większe znaczenie niż mają one teraz w zabieganym miejskim życiu. Na wiosnę rozpoczynały się porządki zarówno w domu jak i na zewnątrz. Rodzice pomagali roślinom przygotować się na wiosenny wzrost, a ja wraz z rodzeństwem pomagaliśmy rodzicom w ich pracy. Latem zarówno w domu jak i w ogrodzie panowała szczęśliwa atmosfera ciepła i dobrobytu. U babci biegaliśmy wśród grządek obsadzonych najróżniejszymi kwiatami i zbieraliśmy pierwsze letnie plony. Jesienią owoce z drzew i krzewów z ogrodu wędrowały do naszej kuchni gdzie mama zamieniała je w przetwory, a tata zabezpieczał rośliny przed nadchodzącym mrozem zimy. W Magii także wszystko ma swój czas i swoje miejsce.


Wiccanie i niektórzy neopoganie obchodzą osiem sabatów, które stanowią osiem szprych Koła Roku i obchodzone są w dni i noce odpowiadające ważnym zwrotnym punktom w cyklu przyrody. Obroty koła zasilane są przez energię natury dlatego też wydają mi się najbardziej odpowiednim sposobem na przeżywanie Magii w zgodzie z siłami przyrody. Koło Roku jest w ciągłym ruchu, nie ma ani początku, ani końca, tak jak słońce, które wpływa na pory roku na ziemi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ cztery pory roku są darem od Matki Natury oraz reprezentują nieskończony cykl życia – od narodzin, po śmierć, aż do kolejnych narodzin.

Te święta, lub jeżeli wolisz, sabaty, dzielą się na na cztery słoneczne – czyli te, które dzielą rok na kwartały w zależności od pozycji słońca. Są nimi Równonoc Wiosenna, czyli Ostara, Przesilenie letnie zwane Litha, Równonoc Jesienna – Mabon, oraz Przesilenie Zimowe czyli Yule. Terminy tych świąt wyznaczane są astronomicznie przez co ich daty mogą zmieniać się nieznacznie z roku na rok. Strona internetowa Time and Date pomaga określić tę datę co do godziny – wystarczy wpisać miasto dla którego chcemy tę datę sprawdzić. Między sabatami słonecznymi przypadają cztery święta ognia (lub święta lunarne), czyli sabaty półkwartalne: Imbolc, Beltane, Lammas oraz Samhain.

W kolejnym wpisie opowiem jeszcze o samym Kole Roku, a wraz z naturalnym upływem czasu będę skupiała się na poszczególnych sabatach i na tym, jak najlepiej się do nich przygotować i jak najowocniej je przezywać.

Bądź pozdrowiony!


P.S. Informacje dotyczące Koła Roku pochodzą z serii Sabaty wydawnictwa Illuminatio. Gorąco polecam całą serię, jak i samo wydawnictwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz